Fiyat Aralığı
 
 Emlak Tipi
 
 Bölge
 
 Belde
 
 Metrekare Aralığı
 
 
 
 Koduyla Ara
 
 
Adınız Soyadınız
E-posta Adresiniz
Para Piyasaları
EUR : 2,8659 TL
GBP : 3,6769 TL
USD : 2,2523 TL
     
Hava Durumu
Pazartesi : ° C | ° C
Salı : ° C | ° C
Çarşamba : ° C | ° C

 

 
 

BODRUM
     İnsanların birlerce yıl boyuncu yerleşik olarak yaşadıkları Bodrum, inanılmayacak kadar zengin bir geçmişe sahiptir. Birçok büyük uygarlığın ve tarihi olayların içinde veya yakınlarında oluşmuş olması, Halikarnas'ı (Bodrum'un eski adı) tarihçiler için önemli bir yer konumuna getirmiştir. Bodrum hakkındaki tüm bilgilerin tek bir kaynaktan elde edilmesi olanaksız gibidir; bu nedenle aşağıdaki bilgiler birçok kaynaktan derlenmiştir.
     Bu bölgede yapısal izler bırakan ilk yerleşim yeri; Aziz Peter (St. Peter) kalesinin bulunduğu şimdiki küçük kayalık adaydı. (O zamanlar kale tamamen suyla çevriliydi). St. John şövalyeleri kendi kalelerini inşa etmeye geldiklerinde, M.Ö. 1100'lerde Dorlar tarafından yapılmış daha eski bir kalenin kalıntılarıyla karşılaşmışlardı.
     M.Ö. 5'ci yüzyılda yaşamış olan ve "Tarihin Babası" olarak tanınan Herodot, Halikarnas'ta doğmuştur. Herodot, Dorlar'ın, Peleponez'in doğu kıyılarında Trözen'den geldiğini yazmıştır. Dorlar, yeni adalarına Zefiriya, yerleştikleri bölgeye de Zefiriyum adını verdiler. Tarihçiler, Harikarnas'ın temellerinin nereye dayandığı hakkında çok az bilgiye sahiptirler. Halikarnas hakkındaki ilk bilgiler M.Ö. 7.y.y.'a dayanır. Halikarnas, Heksapolis-Dor Konfederasyonu'na bağlı altı üyeden biriydi. Ayrıca karada Knidos şehri, Kos adası ve Rodos üzerindeki üç şehir de bu üyeler arasındaydı.

BİTEZ
     Bitez sadece şirinliğiyle değil temizliğiyle de dikkat çekiyor. Bitez, Bodrum'a iki koy uzaklıkta olmasına karşın, turizme yeni açılan yerleşim yerlerinden. Buraya gelirken insanın dikkatini ilk olarak sokaklarının düzenli ve temiz olması çekiyor. Yol gösteren tabelalardan minibüs duraklarına kadar herşey özenli. Yahşi'de olduğu gibi burada da otel, motel ve restoranlar sahilin hemen arkasında yer alıyor. Oto yolu ise tesislerin arkasında kalıyor. Sahile ineceğiniz zaman otonuzu, arka plandaki otoparka bırakıyorsunuz. Konaklama yerleriyle deniz arasında yol olmaması, yöreyi özellikle çocuklu aileler için hayli cazip kılıyor. İnsanlar burada çocuklarını gönül rahatlığıyla bırakabiliyor. Restoranlarında mönüler sadece bizim ev yemekleriyle sınırlı değil. Diğer ülkeler mutfaklarından yemekler de yer alıyor. Zira Bitez'i yerli turistler kadar, yabancılar da tercih ediyor.

GÜMBET
     Gümbet Bodrum'a yürüme mesafesinde bir eğlence merkezi, Bodrum'dan 3 km uzaklıkta Bodrum'un hemen yanıbaşındaki canlı bölge. Kumsal, deniz, su sporları imkanı sunan oteller, restaurantlar ve café barlar hizmetinizde.

GÜMÜŞLÜK
     Bodrum yarımadasının batı ucunda eski Myndos kenti kalıntıları ile içiçe yaşayan Gümüşlük Köyü buraya ilk gelenleri bir görüşte büyüler. Yöreyi tanıyanlar ise her fırsatta buraya gelerek sunulan güzellikleri tekrar tekrar yaşamak isterler. Bodrum'dan Gümüşlük'e karayolu ile 20 dakikada ulaşılır. Daha sahile inmeden, Peksimet Boğazını geçip yeldeğirmenlerinin olduğu tepeyi aştığınızda görülen manzara mavi, yeşil ve beyazın mükemmel bir karışımıdır.

GÜNDOĞAN
     İnsan elinin az değdiği, güzelliğini en doğal biçimiyle hala korumakta olan Gündoğan Koyu, Bodrum’a 18 km.dir. Mandalina bahçeleri ile ünlüdür. Gündoğan'da ayrıca bazı tarihsel eserler de bulunur. Koyun karşısındaki Küçük Tavşan Adası'nın yamacında eski bir Rum kilisesi görülmektedir. Köyün üst yanından yamaca doğru dikçe bir tırmanıştan sonra, kayalardan oyulmuş 50 taş basamağa varılır ve buradan da küçük fakat harika görünümlü bir manastırın girişine gelinir.

GÜVERCİNLİK
     Güvercinlik Bodrum’a 25 km uzaklıkta yeşil ve mavinin iç içe geçtiği harika güzelliğe sahip bir koydur. Güvercinlik bu doğal ve doyumsuz güzelliği yanında, karşısında bulunan Salih Adası ile de ilgi çekmektedir.

GÖLTÜRBÜKÜ
     Bodrum'a 20 kilometre uzaklıktadır. Gölköy'le Türkbükü, önceki yıl Göltürkbükü adıyla aynı belediye çatısı altında birleştirildi. Her iki yöre de, Bodrum yarımadasında, doğal özelliklerini koruyabilmiş nadir yerlerden.

ORTAKENT
     Ortakent-Yahşi, Bodrum yarımadasının batısında kalan, eski köy özelliğini koruyabilmiş yeşilliklerin arasından uzanan ince yollarla denize inilen bir beldedir. Bodrum şehir merkezine yaklaşık karadan 7 km, denizden 3 mil uzaklıktadır. Bodrum şehir merkezindeki otobüs terminaline indiğinizde, Ortakent-Yahşi dolmuşlarıyla beldeye ulaşım 15 dakika sürmektedir. Ortakent ve Yahşi bölgelerini Uludere adıyla anılan akarsu ikiye bölmektedir. Bölgede eskiden olduğu gibi, tarım, hayvancılık ve narenciye ile uğraşılmaktadır. Halen bozulmamış köy dokusu, mandalina bahçeleri ve mavi bayraklı deniziyle ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Köy içine doğru girdiğinizde, geçen yüzyıldan kalma eski taş evler ve tepedeki eski değirmenler gözünüze ilk çarpacak özelliklerden birkaçıdır.

KARAİNCİR
     Bodrum Karaincir'e Bağla Koyu'nun batısına kısa bir yürüyüşle küçük bir köy olan Karaincir'e ulaşılır. Burada, geniş kumsal boyunca oteller, restoranlar ve suyun üzerinde, güneşlenmek üzere kurulu küçük iskeleler vardır. Karaincir, Bodrum'dan kalkan günlük turların batıda uğradıkları en uzak noktadır.

KONACIK
     Karia Bölgesi’nin LELEG yerleşim kenti olan ve konumundan dolayı günümüze daha az bir yıpranma ile ayakta kalabilen PEDASA kelime anlamı olarak Luvi (Eski Hititçe) dilinde ‘Keçi Yolu (Patika)’ anlamındadır. Konacık, Gökçeler Mevkiinde bulunan PEDASA, ünlü tarihçi Heredotos’a göre M.Ö. IV ve V. Yüzyıllarda bölgenin en önemli ticaret kentidir.Bakımlı üzüm bağlarından elde ettikleri şarapları günümüz yerleşiminde Çırkan Köyü üzerinden Bitez Limanından ihraç ederek dönemin antik çağında tacirlikleri ile ünlenmişlerdir.

TORBA
     Torba, Bodrum'a 6 kilometre uzaklıkta küçük, sakin ve sevimli bir yerleşim yeri. Korumalı bir konumda bulunduğu için en sert poyrazda bile koyda yaprak kımıldamıyor. Koyu çevreleyen tepelerdeki çam ağaçları, önceki yılki yangında büyük zarar görmüş olmakla birlikte, çevreye yine de yeşil hakim.

TURGUTREİS
     Adını burada doğan büyük Türk denizcisinden alan Turgutreis, Bodrum'a yarım saat mesafede, çevresi birbirinden güzel koylarla dolu ucuz bir tatil yeri. Turgutreis'in hayli girintili çıkıntılı sahilleri, burayı birbirinden güzel koylar açısından hayli zengin kılıyor. Başlıcaları Kadıkalesi, Fener, Meteoroloji, Akyarlar, Karaincir, Kargı, Bağla, Akçabük şeklinde sıralanıyor.

YALIÇİFTLİK
     Bodrum'dan dolmuşla 20 dakika uzaklıktaki Yalıçiftlik'e, çam ormanlarının arasında kıvrıla kıvrıla giden yol üzerindeki gümbetlerin önünden geçilerek varılır. Karaada'nın bitiminden sonraki ilk koyda ve Gökova Körfezi'nin girişini gösteren bu çakıllı sahilde, etrafa serpiştirilmiş birkaç restoran görülür. Kıyının doğu yanı kumluktur. Biraz daha ilerideki ıssız kayaların arasında tek başına denize girmek ve güneşlenmek mümkündür.

YALIKAVAK
     Yalıkavak, bir yandan denizin ağır işçiliği olan balıkçılığı, diğer yanda da çağın getirdiği kahve, restoran ve barlar gibi turistik olguları günümüzde iç içe yaşamaktadır. Getirdikleri deniz ürünlerini boşaltan balıkçı motorları ve yolcularını karaya çıkaran pırıl pırıl yatlar ile durmaksızın işleyen, bir yandan da dinlendirici, hem dost, hem de yabancı, eşsiz bir atmosfere sahiptir.

 

 
Omurça Mah. Dr. Mümtaz Ataman Cad. No:10 BODRUM
Tel: +90 252 313 32 50 Fax: +90 252 316 38 66 info@cancanemlak.com